Fotel biurowy to mebel, na którym spędzamy często jedną trzecią każdego dnia roboczego! To bardzo dużo. O jego wpływie na stan naszego kręgosłupa nie trzeba zatem nikogo przekonywać. Jak pośród wielu modeli wybrać ten, który zapewni nam komfortową i zdrową pozycję na wiele godzin pracy? Jakimi kryteriami należy się kierować, żeby zapewnić sobie ergonomiczną i zdrową pozycję? Jak w morzu ofert znaleźć tę, która będzie pasowała do naszych indywidualnych wymiarów i potrzeb?
Prawidłowo dobrany fotel do pracy – krok po kroku
Nie ma uniwersalnego fotela, który byłby zdrowy dla wszystkich użytkowników, tak jak nie ma jednego zestawu wymiarów, którymi się oni cechują. Szeroki zakres regulacji nie zawsze pokrywa się z zapotrzebowaniem konkretnej osoby, dlatego warto wiedzieć po czym poznać, że ten fotel nadaje się dla tego, kto będzie go używać.
- Wysokość - wysokość siedziska powinna pozwalać siedzącemu zachować około 90 stopniowe zgięcie kolan podczas korzystania z fotela ze stopami płasko postawionymi na podłodze. Zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie siedzisko nie da nogom odpowiedniego podparcia, co będzie rzutować na pozycję całego kręgosłupa i ewentualne powstawanie dolegliwości bólowych. Przeciętny zakres regulacji to 40-50 cm powyżej poziomu podłogi.
- Siedzisko - powinno być wystarczająco miękkie, aby wygodnie amortyzować, ale dość twarde by bez problemu równomiernie przenosić ciężar ciała siedzącego. Dobrze by miało regulowaną głębokość i lekkie nachylenie w kierunku oparcia.
- Oparcie - jego anatomiczna budowa to podstawowe kryterium ergonomiczności całego krzesła do biurka. Powinno stanowić podparcie dla naturalnych krzywizn kręgosłupa, w tym dla szczególnie podatnego na przeciążenia podczas pracy siedzącej odcinka lędźwiowego. Regulacja wysokości musi pozwalać na dopasowanie jego parametrów do wzrostu siedzącego i uzyskanie odpowiedniego odchylenia 10-15 stopni.
- Zagłówek - powinien być regulowany tak, aby użytkownik mógł dostosować go do własnego wzrostu. Służy odciążeniu odcinka szyjnego w trakcie przerw od pracy lub prowadzenia rozmów telefonicznych.
- Podłokietniki - ich optymalne położenie zależne jest nie tylko od budowy ciała użytkownika, ale także od rodzaju wykonywanej przez niego czynności. Aby zapewnić prawidłowe podparcie łokciom i nadgarstwkom, dobrze żeby ich wysokość była regulowana w zakresie 20-25 cm powyżej poziomu siedziska.
- Przewiewny materiał - pozwala na naturalną wentylację i regulację temperatury ciała podczas wielu godzin korzystania z fotela, zapobiegając także jego szybszemu zużywaniu.
- Kółka - umieszczone w stabilnej, pięcioramiennej ramie powinny twardością odpowiadać powierzchni na której będą użytkowane tak, aby nie powodować zniszczeń, ale i stawiać lekki opór niezbędny do utrzymania stabilnej pozycji podczas korzystania z fotela biurowego. Ułatwiają zmianę pozycji podczas korzystania z fotela i łagodną zmianę jego położenia.
Meble biurowe - dobierz je z nami
Firma Efekt od lat z sukcesami ustala trendy na rynku mebli biurowych i szkolnych. Nasza kompleksowa oferta odpowiada na szeroki zakres zróżnicowanych potrzeb naszych klientów. Nasi eksperci są przygotowani do w pełni wykwalifikowanego doradztwa z zakresu ergonomii doboru rozwiązań meblowych do biur, szkół i różnego typu instytucji. Oferujemy również doradztwo projektowe i szeroki wybór wariantów estetycznych naszych rozwiązań, które nadają się do wnętrz o różnym charakterze. Zapraszamy do kontaktu w celu szczegółowej diagnozy potrzeb i znalezienia na nie odpowiedzi w aktualnej ofercie mebli biurowych Efekt.
2022-03-17 14:41:04